Kategori İçeriği

Akupunktur İle Gençleşmek İster Misiniz?

Akupunktur İle Gençleşmek İster Misiniz?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 300 hastalık akupunkturla tedavi edilebiliyor. Uzakdoğu ve Çin’den tüm dünyaya yayılan koruyucu-tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Akupunktur yönteminde minik iğneler, özelleşmiş akupunktur noktalarına uygulanır.

Akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşır; beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücudumuzda zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanır. Bu da bazı biyokimyasal-hücresel değişiklikler sebep olduğu için vücudumuzun “kendini iyileştirme gücü” harekete geçirilerek iyileşme sağlanır.Son yıllarda yüz bölgesine uygulanan kozmetik akupunktura “akulift” de denilmektedir. Akulift, yüzdeki özel noktalara konulan iğnelerle yaşlanma belirtilerini azaltan, cerrahi olmayan etkili bir yöntemdir. Yüzde lokal kan ve lenf dolaşımını artırır, kolajen ve elastin lif üretimini uyarır. Ayrıca otonom sinir sisteminin uyarılması ve regülasyonu sonucunda , onarıcı maddeleri harekete geçirerek ciltteki sorunları çözer.

Bu yöntemle 7-12 seans sonrasında ortalama 5-10 yıl gençleşmek mümkün. İşte harika size sonuç alınabilinen 7 kırışıklık:

1. Kaz ayakları: Gülme çizgileri olarak da bilinir. Önceleri gülümsememizle kendini belirli eden bu çizgiler, yıllar içinde yerlerini sever ve belirginleşirler. Her bir çizgiye uygulanan “küçük” iğnelerle bu kırışıklıkları terbiye etmek mümkündür.
2.Kaş çatma çizgisi: Gözlerimiz arasındaki bu kırışıklıklar, yıllar içinde artan stresle daha da derinleşir.
3.Nazolabial oluk: Burun kenarından ağzın köşesine kadar uzanan hattır. İnce, küçük iğnelerle bu oluk daha yumuşak ve genç bir görünüme kavuşturulur.
4.Alın çizgileri: Kaşlara paralel yerleşen bu çizgiler de “botox” uygulanmaya çalışılan kırışıklıklardandır. Bu çizgiler boyunca ince, küçük iğneler uygulanarak son derece güzel sonuçlar alınmaktadır.
5.Sigara çizgileri dudak üstünde, özellikle sigara içilmesiyle barizleşen; nikotin, karbon monoksit ve hidrojen siyanid’den kaynaklanan kırışıklıklardır. Mimik kaslarıyla ilişkili olarak da (sigara olmadan) bulunabilirler.
6.Sarkık gözkapakları:30 yaş üstünde gözkapağı elastikiyetin azalması, yerçekimi, uyku problemleri ve dinlenememek bu çizgileri artırmaktadır. Gerek akupunkturun ”Çi” enerjisini dengelemesiyle gerekse göz çevresindeki uygulamalarla çok daha “dinç” ve “sağlıklı” bir görünüm elde edilebilir.
7.Gözaltı krizleri: Uyku çizgileri olarak da bilinir. Gözlerin hemen altında ve yorgunluk anlarında belirginleşen kırışıklıklardır. Akupunktur ile göz çevresi kasları güçlendiğinde ve elastikiyeti artırıldığında doku kendisini çok iyi toparlar ve daha genç bir görünüm de elde edilir.

Akupuntur İle Nasıl Gençleşirsiniz? Cildimiz Üç Tabakadan Oluşur:
1.Epidermis:Cildimizin kumaşı, karakteridir; özelliğini, dokusunu oluşturur. Keratinosit denilen deri hücrelerimiz, 4-6 hafta içinde kendilerini yeniler. Retinol, alfa hidroksi asid gibi kozmetik ürünler bu tabakaya etkili olurlar. Yine “maskeler”, “peeling” yapan ürünler ve “nemlendiriciler” de ancak bu tabakaya etki edebilirler.

Akupunktur, epidermis üzerindeki benzersiz etkisiyle su miktarını artırıp, yaşlanan cildimizin kırışıklıklarını ve pigmentasyon sorununu çözer.

2.Dermis:Kalınlığını, nemliliğini ve elastikiyetini verir. Aslında “kozmetik” tabakasıdır. Bununla beraber birçok kozmetik ürün (krem, solüsyon vs.) bu tabakaya kadar ulaşamaz.
Kollajen, elastin lifler ve glikozaminoglikanları (matriks) içeren bu tabaka, yaşla beraber elastikiyetini (hyaluronik asid), suyunu, kalınlığını kaybetmeye başlar. Kollajen ve “dolgu” ürünlerinin enjekte edildiği, “antiaging” için hedeflenen “kozmetik” bölge dermisdir.

Akupunktur, kendi kollajenini ve konnektif dokusunu yapması için dermisi uyarır. Cildimizdeki kırışıklıklar hızla düzelir. Cildimiz daha yumuşak, parlak, sağlıklı bir yapıya kavuşur.

3.Deri altı ve yağ tabakası:Normalde vücut ağırlığımızın %14-20’sini oluşturan yağ hücreleri, fibroz doku ve kan damarlarından oluşur.. “Liposuction” uygulanan bölgedir.
Akupunktur, cilt altı yağ dokusunun yeniden organizasyonunu, yeni damar gelişimi ile “sellülitlerin” iyileşmesini ve cildimizin sıkılaşmasını sağlar.

Akupunktur, sadece kozmetik değil, vücut, kulak ve diğer mikrosistemler üzerinden etkisini gösteren bir tedavi sanatıdır. Kişinin zihinsel, fiziksel ve ruhsal denge haline ulaşmasına ve sağlığını korumasına katkı sağlar.

İyi ve kalıcı sonuç almak için 7-12 seanslık bir uygulama (2-3 ay) ile birlikte 40 ml/kg günlük su içilmesi, mevsim renkli(antioksidan) sebze ve meyvelerini tercih etmek; sigarayı bırakmak, kafein ve alkolden uzak kalınması ve güneş kremleri ile cildin korunmasını öneriyoruz.