Kategori İçeriği

Akupunktur İle Tüp Bebek Destek Tedavisi

Akupunktur İle Tüp Bebek Destek Tedavisi

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde akupunktur erkek ve kadın hastaların problemlerinin çözülüp gebe kalabilmesinde kendi başına kullanabildiği gibi, diğer yardımcı üreme yöntemlerinin (asılama, tüpbebek) başarı oranlarını da anlamlı oranda artırmaktadır.

Kadınlarda infertilite tedavisinde tespit edilen akupunktur noktalarına yapılan uyarı ile vücutta endorfin, GNRH (Gonadotropin releasing hormon), goradotrofinler ve diğer bazı steroidlerin artışı ve dengelenmesi sağlanır. Ayrıca akupunktur tedavisi ile uterus, endometrium ve overlerin kan akımı artar. Rahimde gebeliğin oluşmasını sağlayan koşulllar daha iyi sağlanır. Gerek yumurta kalitesi ve sayısı, gerek embriyoları kabul etme yeteneği artarak toplamda gebelik şansı anlamlı oranda artar. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Almanya ve Danimarka’da ayrı ayrı yapılan geniş çalışmalarda tüp bebek tedavilerindeki başarı şansının %30 ile %70’e varan oranlarda arttığı gösterilmiştir.

Bu çalışmalar göstermektedir ki, akupunktur tedavisi infertilite tedavisinde etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Basitçe düşünürsek ruhi ve bedeni dengesi yıllarca süren stres, sıkıntı ve kısırlık sebebi faktörlerle bozulmuş bir karı kocanın tedavi sonucu ile, ruh, beden dengesi, enerji dengesi sağlanmış bir karı kocanın tedavi sonucunun aynı olması düşünülebilir mi ? Elbette dengenin sağlanması çok şey sağlayacaktır.